Czym różni się kredyt od pożyczki?

Poszukując dodatkowej gotówki często trafiamy na liczne oferty banków i instytucji finansowych proponujących nam zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Rodzi się zatem pytanie – czy kredyt to to samo co pożyczka? Odpowiedź oczywiście brzmi nie. Mają wspólne cechy, ale równocześnie bardzo wiele różni te dwie usługi finansowe. Mimo, że w języku potocznym haseł kredyt i pożyczka używa się zamiennie, to jednak warto znać dzielące je różnice.

Kredytu może udzielić nam tylko bank, ze środków pochodzących z depozytów klientów. Zasady jego udzielania regulowane są szczegółowo przez prawo bankowe. Pożyczki może udzielać każdy – bank, instytucje finansowe, firmy czy osoby prywatne. Pod jednym warunkiem: musi być właścicielem pożyczanych pieniędzy. Wszystkie kwestie prawne związane z pożyczką regulowane są przez kodeks cywilny.

Biorąc kredyt musimy zawrzeć z bankiem umowę pisemną, która będzie regulować wszystkie aspekty udzielanego kredytu. Takiego wymogu nie przy udzielaniu pożyczek, gdzie umowę możemy zawrzeć ustnie. Forma pisemna jest wymagana wtedy, gdy kwota pożyczki przekracza 500 zł. Jeśli chcemy pożyczyć rodzinie lub znajomym niewielkie kwoty, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby co do szczegółów umówić się bez spisywania umowy.

Zawierając umowę o kredyt zawsze musimy jasno określić cel (który jest zawarty we wniosku kredytowym), na który pożyczane są nam pieniądze. Jest to istotne, że w przypadku wykorzystania pieniędzy niezgodnie z umową, bank może zażądać ich natychmiastowej spłaty. Wyjątkiem są kredyty konsumpcyjne i obrotowe dla firm, gdzie istnieje pewna swoboda w dysponowaniu uzyskanymi środkami. Pożyczka nie narzuca na nas takich ograniczeń i w jej przypadku pieniędzmi możemy dysponować w dowolny sposób.
Ponadto, umowa kredytu zawsze precyzyjnie określa termin spłaty długu, podczas gdy w przypadku pożyczki istnieje większa dowolność co do określania terminu i sposobu spłaty.

Bank jest zobowiązany do pobierania opłat za udostępnienie nam kredytu. Jest to spowodowane tym, że środki te pobierane są z depozytów złożonych przez klientów, za które otrzymują odsetki. W związku z tym od udzielonego kredytu jest pobierana prowizja, opłaty oraz odsetki. Czasem jest to tylko jeden rodzaj opłaty, jednak najczęściej łączy się prowizję z odsetkami. Inaczej ma się sprawa przy pożyczkach. Tutaj pożyczający nie ma obowiązku pobierania opłaty za udostępnienie środków (pożyczki mogą wystąpić między znajomymi, rodziną) i ma większą dowolność w decydowaniu o formie wynagrodzenia i opłaty za udostępnione środki.

Przedmiotem pożyczki jest gotówka, którą otrzymujemy bezpośrednio do ręki i możemy dowolnie nią dysponować. W przypadku kredytów jest to wyłącznie zapis na rachunku bankowym, udostępnienie pieniędzy odbywa się bezgotówkowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>